Słowacja: piękny kraj z wielką stratą

Pawel Rogalinski, Michalovce,Zemplinske muzeum, palac Sztarayow, Laborca, Muzeum Zemplinskie, renesansowo barokowy palac

Słowacja jest krajem niezwykle pięknym, który może pochwalić się zadbanymi miastami i ciekawymi krajobrazami.  Niestety, przedwczoraj pożar strawił jedną z największych atrakcji turystycznych tego państwa – niedawno odrestaurowany gotycki zamek Krasna Horka. Prawdopodobnie budynek spłonął w wyniku nieostrożnego, pobliskiego wypalania trawy przez romskie dzieci. Miejmy nadzieję, że Słowacy nie popadną przez to w ksenofobię, a złość na bezmyślne zachowanie dzieci nie przeobrazi się w powszechną dyskryminację Cyganów. ( Aby powiększyć zdjęcie, kliknij na nie. Następnie, by powrócić do artykułu, kliknij przycisk "wstecz" w oknie Twojej przeglądarki).

Greckokatolicky chram, MichalovcePomimo dotkliwej straty, istnieje wiele innych ciekawych miejsc na Słowacji. Do takich z pewnością należy miasto Michalovce, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XIII wieku. W mieście warto zobaczyć piękny, renesansowo-barokowy pałac Sztarayów (ten z pomarańczową dachówką), który został zbudowany na reliktach średniowiecznego zamku. Obecnie mieści się tu Muzeum Zemplińskie. Wychodząc z muzeum zauważyłem wiewiórkę trzymającą orzecha. Jej zdjęcie jest dobrą pamiątką z tego miejsca.

Co więcej, w Michalovcach można też podziwiać piękną neobizantyjską cerkiew grekokatolicką z lat 30-tych XX wieku (żółty budynek na zdjęciu po lewej stronie). Ciekawostką może być fakt, że miastem partnerskim Michaloviec jest polski Jarosław w województwie podkarpackim.

Wiele osób przyjeżdża też na Słowację w celach wypoczynkowych. Gór, lasów i jezior tu nie brakuje, więc turyści mają niemały wybór.

O autorze

Paweł Rogaliński

Paweł Rogaliński jest dziennikarzem niezależnym i publicystą. Jest też laureatem licznych międzynarodowych konkursów dziennikarskich (m.in. w Londynie, Berlinie, Warszawie, Brukseli i Strasburgu). Od 2015 roku jest członkiem prestiżowej grupy Młodych Światowych Liderów (Responsible Leaders Network – Young Global Leaders) Fundacji BMW Stiftung Herbert Quandt. W 2011 roku objął funkcję Rzecznika Prasowego Stowarzyszenia Demokratycznego 1937. W tym samym roku otrzymał prestiżowy brytyjski certyfikat QTS. Ukończył następujące kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim: stosunki międzynarodowe: nauki polityczne, zarządzanie oraz filologię angielską, osiągając przy tym ogólnokrajowe sukcesy naukowe. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Londynie poświęconą popularności politycznej w krajach anglojęzycznych. Jego ostatnia książka pt. "Jak politycy nami manipulują. Zakazane techniki" (Wydawnictwo Sorus, Poznań 2013) z powodu dużej popularności doczekała się dodruku już w kilka miesięcy po wydaniu. Więcej na stronie oficjalnej: www.rogalinski.eu.

3 comments on “Słowacja: piękny kraj z wielką stratą

  1. The article is very interesting, I love it.Hope to be able to see such a wonderful thing.

  2. Lubie te Twoje podroze i jak o nich opowiadasz :) fajnie :))….Pozdrawiam! :)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Odpowiedz na pytanie *